OBJAVLJENO 01.02.2018
Dani defektopoga Srbije, koji su proteklog vikenda (od 1-4.februara) održani u Kongresnom centru hotela „Contantinus palace“ u Nišu, okupili su stručnjake u ovoj obpasti iz cele Srbije, ali i iz inostranstva. Na ovom skupu je iznet upozoravajući podatak da broj osoba sa smetnjama u razvo|u u svetu raste. Skup je okupio preko 400 defektologa iz Srbije, iz zemalja u okruženju, pa i iz SAD-a.
„Svaka razmena iskustav u radu je dobra i pozitivna a pogotovu u vašoj struci koja se u svim društvenim sistemima nesebično i predano bavi decom sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom i poremećajem ponašanja, istakao je predsednik Gradske opštine Palilula Aleksandar Ždrale na otvaranju stručno-naučne konferencije „Dani defektologa Srbije 2018“ koja je proteklog vikenda održana u Nišu. Konferencija je okupila preko 400 defektologa iz Srbije ali i iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, Republike Srpske (BIH), pa i iz Sjedinjenih američkih država. Dane defektologa Srbije organizovalo je Društvo defektologa Srbije i Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu. Središnji deo skupa je bila „Stručno-naučna konferencija sa međunarodnim učešćem“ – Planiranje defektološkog rada – izazovi, problemi, rešenja„
„Na teritoriji opštine Palilula, koja je jedna od najvećih gradskih opština u Nišu sa preko 80.000 stanovnika, veoma uspešno rade i dve obrazovno-vaspitne ustanove: Specijalna škola sa domom učenika „Bubanj“ i Škola za osnovno i srednje obrazovanje „14.oktobar“. To su moderne ustanova koja primenjuju savremena tehnička sredstva i metode u tretmanu osoba sa mnogim poremećajima i smetnjama u razvoju i primer su dobre prakse u regionu, istakao je predsednik Gradske opštine Palilula i dodao. Naša saradnja i podrška brojnim aktivnostima škola, na poboljšanju uslova rada ukazala je na važnu ulogu defektologa u procesu inkluzije i podrške u radu sa učenicima sa smetnjama u razvoju.
Nakon pozdravne reči predsednika Društva defektologa Srbije, Siniše Rankovića, u ime domaćina Skupa učesnike je pozdravila Snežana Čarapić, poverenik Društva defektologa Srbije i direktor Specijalne škole sa domom učenika Bubanj. Ona je tom prilikom iznela podatak koji zaslužuje svaku pažnju a koji bi morao mnoge da zainteresuje da broj osoba sa smetnjama u razvoju vrtoglavo raste. Na skupu je bilo reči i o problemima sa kojima se sreću defektolozi, o unapređenju rada u ovoj oblasti sa decom ali i odraslim osobama sa smetnjama u razvoju. Govorili smo o tome kako premostiti barijere i pomoći i deci i odraslima ali i šta društvo može da uradi u tom smislu i pomogne nam“, kaže Snežana Čarapić. „Insistirali smo na povezivanju obrazovanja, zdravstva i socijale, jer samo ako sa ovih aspekata i multidisciplinarno priđemo ovom problemu, možemo da dođemo do pravih rešenja i pomognemo osobama kojima smo potrebni. Ovo pitanje je od posebog značaja zbog podatka da broj osoba sa smetnjama u razvoju vrtoglavo raste, a prema podašma Svetske zdravstvene organizacije na 36 zdrave dolazi jedno dete sa smetnjama u razvoju i to je poražavajući podatak“, ističe Snežana Čarapić. Ona je dodala. da su defektolozi spremni da se uhvate u koštac sa svim problemima u razvoju dece i da im pruže adekvatnu pomoć počev od rane dijagnostike do rehabilitacionih tretmana. ali da im je, i pored njihove snage i volje, potrebna pomoć društva. Središnja tema konferencije bila je Planiranje defektološkog rada izazovi, problemi, rešenja a tokom četvorodnevne konferencije, bilo je reči o ulozi defektologa u procesu obrazovanja. U okviru ove teme obrađeno je više podtema sa posebnim osvrtom na probleme sa kojima se deca suočavaju. Bilo je reči o ulozi defektologa u predškolskim ustanovama, ali i u školama, njegova uloga u IOP-u, ali i o značaju prilagođavanja nastavnih planova i programa deci sa smetnjama u razvoju, kao i o saradnji škola i lokalnim zajednicama. Na konferenciji je bilo reči i o zdravstvu i rehabilitaciji dece sa smetnjama u razvoju, a stručnjaci nisu zaobišli ni specifičnosti u radu roditelja sa decom sa smetnjama u razvoju. Prevencija i tretman poremećaja ponašanja bila je, takođe, jedna od tema na skupu koja je okupirala stručnjake u ovoj oblasti, a govorilo se i o socijalnoj zaštiti. Tokom konferencije održane su tri poster prezentacije, dve radionice, a pokazani su i primeri dobre prakse. U vreme održavanje konferencije u Narodnom pozorištu u Nišu je održana i predstava *Sami* koja je rezultat rada učenika i zaposlenih u Školi sa domom za učenike oštećenog sluha „11.maj“ u Jagodini. Ciklus tradicionalnih strukovnih susreta defektologa Srbije, nakon promocije i društvenog pozicioniranja struke u velikim centrima, Beograd ,Novi Sad i Kragujevac, uspešno je završen u Nišu.(Tekst-fotografije Dragan Vidojković, EKOpolis)