Gradska opstina Palilula

  • OBJAVLJENO 29.09.2022

    MERENJE UČINKA U UPRAVLJANJU LJUDSKIM RESURSIMA OPŠTINE PALILULA

    Merenje učinka u upravljanju ljudskim resursima opštine Palilula

    U okviru programa: Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2, u Gradskoj opštini Palilula Niš 29.septembra obavljeno je novo (treće) merenje učinka u upravljanju ljudskim resursima (ULJR) u lokalnoj samoupravi. Radi se o opštinama koje su dobile podršku programa, bilo kroz implementaciju paketa podrške u 50 lokalnih samouprava u Srbiji ili kroz neku drugu aktivnost. Za merenje učinka korišćen je indeks učinka Stalne konferencije gradova i opština (SKGO).

    Savet Evrope je angažovao konsultante koji su u direktnoj saradnji sa predstavnicima opštine – Timom za ljudske resurse i stručno usavršavanje, izvršili merenje u oblasti upravljanja ljudskim resursima (ULJR). Tim za ljudske resurse Gradske opštine Palilula je radio u sastavu: Sanja Milenović, predsednik, Tamara Pešić i Miloš Davidović, članovi tima,

    “Metodom posmatranja u prvih šest meseci ove godine utvrđeno je da svi zaposleni u Upravi Gradske opštine Palilula obavljaju svoj posao posvećeno, sa velikom pažnjom i potrebnim kompentencijama. Posebno se ističe timski duh kada su u pitanju velike zajedničke akcije koje opština Palilula sprovodi u okviru svojih nadležnosti. Zaposleni osećaju pripadnost opštini Palilula i poistovećuju se sa njenom organizacionom kulturom. Svi zaposleni obavljaju dodeljene zadatke na vreme i trude se da daju svoj maksimum u obavljanju poslova, pomažući jedni drugima kada je to potrebno. U suštini, postoji dobra komunikacija između zaposlenih i konflikti su retki i zanemarljivi jer je reč o ljudima koji rade dugi niz godina zajedno, te se dobro međusobno poznaju i sukobe rešavaju međusobno veoma brzo, tako da nema potrebe za bilo kakvom intervencijom”, istakla je u svom izveštaju službenik za ljudske resurse i stručno usavršavanje opštine Palilula sociolog Sanja Milenović.

    Stručni konsultanti projekta ocenili su pozitivno rad i upravljanje ljudskim resursima i dali preporuke za dalje unapređenje.

    Primećeno je da postoji nedostatak radne snage u određenim oblastima, ali postojećim ograničenjima nije moguće nadomestiti ovaj nedostatak, te su zaposleni često preopterećeni kako bi ispunili sve radne zadatke. Mnogi zaposleni završavaju poslove i nakon što napuste radno mesto što samo govori o njihovoj posvećenosti institucije u kojoj rade. Prisutna je i praznina poznavanju digitalnih alata, ali uglavnom svi zaposleni poznaju informatičku oblast u okviru svog opisa posla. Kako se tehnologija stalno razvija, potrebno je dodatno usavršavanje iz ove oblasti, naročito kada je reč o zaštiti podataka i privatnosti i pojavi naprednih analitičkih alata. Kako se u narednom periodu očekuje intezivnija digitalizacija uprave, potrebno je proširiti znanja iz ove oblasti prateći promene u nastajanju.

    Ovaj program zajednički finansiraju Evropska unija i Savet Evrope, a sprovodi Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu.(D.V)