OBJAVLJENO 08.12.2015
“Mi spajamo ljude borbom protiv predrasuda”, naziv je okruglog stola, koji je povodom Evropske nedelje testiranja na HIV i hepatitis i obeležavanja 1.decembra, Svetskog dana borbe protiv HIV, organizovala Gradska opština Palilula Niš–Kancelarija za mlade opštine Palilula i Savet za mlade Skupštine Grada Niša, u saradnji sa Udruženjem građana „Sunce» u Nišu i Institutom za javno zdravlje Niš. Sala Skupštine Grada Niša bila je ispunjena do poslednjeg mesta, pretežno mladim osobama, koje su želele da saznaju nešto više o prevencija HIV infekcije, ulozi lokalne zajednice u odgovoru na HIV infekciju, epidemiološkom nadzoru, monitoringu, pružanju podrške osobama koje žive sa HIV-om.
Pre početka razgovora, u holu skupštinske sale novinarima su se obratitli organizatori okruglog stola a zatim je prisutne na okruglom stolu pozdravila Adriana Anastasov, predsednice Saveta za mlade Skupštine grada Niša. Predsednik Gradske opštine Palilula Boban Džunić, rekao je: «želimo da promovišemo solidarnost, motivišemo i podstičemo našu društvenu zajednicu, osobe koje imaju HIV infekciju, članove njihovih porodica, prijatelje, osobe koje su pod uticajem predrasuda i u povećanom riziku za HIV, da udruženim snagama gradimo zdrave stilove života, toleranciju i ravnopravnost. Da obezbedimo poštovanje ljudskih prava i sloboda, da kreiramo tolerantno okruženje u kojem se prihvataju i uvažavaju različitosti i da omogućimo kvalitetan i univerzalni pristup socijalnoj, pravnoj i zdrastvenoj zaštiti.». Od naših lokalnih uprava i zdravstvenih ustanova se očekuje da na putu prijema u EU pristupimo sprovođenju i onog dela preporuka Svetske zdravstvene organizacije i Evropske unije, koje govore o zaštiti zdravlja ali i o unapređenju zdravlja. Približavanjem zdravstvene zaštite stanovnicima, ostvaruje se program koji daje veće finansijske uštede.
Prof. dr Biljana Kocić, Šef Odseka za sprečavanje i suzbijanje polnoprenosivih infekcija, Instituta za javno zdravlje Niš govorila je o epidemiološkoj situaciji u Nišavskom okrugu, o broju, uzrastu i strukturi novootkrivenih HIV pozitivnih osoba, rezultatima testiranja i odaziva. Sandra Mančić, predsednica Udruženja građana «Sunce» Niš, istakla je dobru saradnju Udruženja sa opštinom Palilula i veliko razumevanje predsednika opštine Bobana Džunića. Ona se založila za efikasniju prevenciju HIV infekcije i drugih polno prenosivih infekcija i obezbeđenje lečenja i podrške svim osobama koje žive sa HIV-om. Rezultati istraživanja «Monitoring osoba koje žive sa HIVom u Srbiji», koje je rađeno u vidu intervjua sa HIV pozitivnim osobama, pokazali su veliko nezadovoljstv obolelih. Uglavnom su to socijalni aspekti koji prate obolele, neprihvatanje i diskriminacija od strane okruženja u kojem žive, nezadovoljstvo lečenjem i tretmanom. Ivana Jović, koordinatorka Kancelarija za mlade opštine Palilula upoznale je učesnike okruglog stola sa aktivnostima ovog oblika organizovanja i delovanja mladih u opštini. Kancelarija za mlade je otvorena za sve inicijative mladih. Imamo veliki broj volontera, uključeni smo u projektne aktivnosti opštine, zapaženi su rezultati naših humanitarnih aktivnosti i podrška marginalnim grupama.
Po zavrašetku okruglog stola, na platou ispred TPC «Kalča», volonteri Kancelarije za mlade opštine Palilula, članovi Uduženja građana «SUNCE» , Podmladak Crvenog krsta i drugih organizacija mladih, delili su edukativno-promotivni material, zaštitna sredstva (kondom) u cilju motivacija mladih u korišćenju zaštite u seksualnim odnosima, razgovarali sa građanima o HIV-u.
„Od 2004. je stopa novopostavljenih dijagnoza u nekim zemljama EU i EEA više nego udvostručena dok je u drugim smanjena za 25 odsto. Sve u svemu, stanje sa epidemijom HIV nije se mnogo promenilo“, kazala je povodom Svetskog dana borbe protiv HIV, vršilac dužnosti direktora ECDC Andrea Amon. Kako je dodala, „to znači da odgovor EU i EEA na HIV nije bio dovoljno efikasan da se ubeleži značajan pad u poslednjih deset godina“. Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Regionalna kancelarija za Evropu Svetske zdravstvene organizacije zatražile su od evropskih zemalja bolju prevenciju širenja virusa, dijagnostifikovanje i lečenje ugrožene populacije, uključujući migrante i izbeglice. Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije na teritoriji Srbije, kod 3.200 osoba zvanično dijagnostikovano prisustvo HIV virusa. U periodu od 80-tih godina do danas oko 1.200 osoba je preminulo od AIDS. (Tekst-fotografije D.Vidojković)