OBJAVLJENO 11.01.2023
Polaganjem venaca na spomenik oslobodiocima Grada Niša i na spomenik Todoru Stankoviću na Starom groblju, obeležen je 11.januar – Dan oslobođenja Niša od Turaka i 145 godišnjica života u slobodi.
Po tradiciji, oslobodiocima Niša odali su počast delegacije Grada Niša, Vojske, policije, okruga, gradskih opština, uduženja građana. Delegaciju Gradske opštine Palilula predvodio je Bratislav Vučković sa članovima opštinskog Veća, prof.dr Miškom Živićem i Sašom Usenovićem. U ime Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja venac je položio Zoran Antić, državni sekretar.
Borbe za oslobođenje Niša počele su sredinom decembra 1877. godine. Više od 15.000 srpskih vojnika sa 100 topova danima je po snegu i veoma hladnom vremenu opsedalo Niš. Odlučujući napad pod komandom pukovnika Jovana Belimarkovića izvršio je Šumadijski korpus sa obronaka planine Seličevice. Istovremeno, pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina srpske snage napadaju sa severo-zapada. Kad su na Niš počele da padaju prve granate, turske starešine grada posle izvesnog taktiziranja i oklevanja u iščekivanju pomoći, konačno su potpisale Konvenciju o predaji Niša.
U oslobođenom Nišu, srpsku zastavu na Stambol kapiji niške tvrđave postavio je Todor P. Stanković, znameniti nišlija, član tajnog Niškog komiteta za oslobođenje od Turaka. U borbama za Niš poginulo je 120 srpskih vojnika i oficira, a blizu 800 je ranjeno, dok su gubici turske vojske bili dvostruko veći. Knez Milan Obrenović, vrhovni komandant srpske vojske svečano je ušao u Niš samo nekoliko dana posle oslobođenja. Borbe za oslobođenje i drugih krajeva jugoistočne Srbije ubrzo su uspešno okončane, a knez Milan i srpska vlada nastavljaju diplomatsku aktivnost da se novooslobođeni krajevi pripoje Srbiji, što je učinjeno na Berlinskom kongresu. Već u narednih desetak godina Niš je postao moderan evropski grad najviše zahvaljujuću samom knjazu, potonjem kralju Milanu Obrenoviću.(Fotografije D.Vidojković)